Rögtön két csúcs a hatnapos aktiváláson

Bodnár Lajos, HA5AZC - 2024-10-14
A túrában résztvevő rádióamatőrök: HA5AZC


Érintett SOTA csúcsok:
  EM-102 - Poronya-tető (Aggtelek, 502 m ASL); QRA: KN08FL95, 2 pont, HAFF-001
  EM-050 - Baradla-tető (Aggtelek, 485 m ASL); QRA: KN08GL05, 1 pont, HAFF-001


Az idén még nem aktiváltam - az év vége pedig gyorsan közeledik, - így kiválasztottam egy hetet, amelyik jó lehet a túrázáshoz és a rádiózáshoz is. Az általam még meg nem mászott hegyek (dombok) már csak ÉK Magyarországon vannak. Zemplénre terveztem két héttel korábban, de az nem jött össze. Így most olyat csináltam, amilyet még soha. Egymást követő hat napon, minden nap felmentem egy-egy hegyre. Az aggteleki karszt hegységben összesen hét -általam be nem járt - csúcs volt, így adódott a téma. Üzemelő szálloda a környéken nincs, így egy vendégházra esett a választás Aggteleken. Annál is inkább, mivel a település közvetlen közelében három hegy - "tető" - is van, egymástól mintegy 1 km távolságban (légvonalban).


Mivel az első "tető" a SK-HU határvonalon van, a reggeli után egyből gyalog - az országúton, illetve (ahol még megvolt,) a mellette lévő járdán - indultunk neki a határnak. A volt határellenőrző pont romos épülete mellett volt ez a kis pihenő.
Itt jobbra fordulva - a határköveket számolva, hol az S (szlovák), hol az M (magyar) oldalon - mentünk fel a dombra.
Útközben, nyugati irányban ilyen látkép fogadott.
Mintegy másfél órás gyaloglás után felérve a csúcsra, így nézett ki a Poronya-tető. A nem éppen "szokásos v. hagyományos" csúcskő (egy kőrakás, illetve egy betonhasáb egyértelműen a határkő "M" oldalán van.
A határmezsgye vonalában húztam ki a dipólt és a határkő mellé települtem.
Bő egy órát rádióztam, ezalatt 77 ök-t naplóztam (benne 2 HA, és egy S2S). Mivel az első napra még egy csúcsot beterveztem, ezért bontottam és ugyanazon az úton visszaindultam.
Indulás előtt vettem észre, hogy a tetőn, a "másik". szlovák oldalon, a határtól mintegy 10-15 m-re is van egy oszlop. Nem kőből, hanem betonból. A rendeltetését nem tudtam megállapítani, mert semmilyen jelzés v. felirat nem volt rajta.
Visszafelé a Baradla barlang parkolójáig jöttem, majd a barlang bejárata felett jó kis lépcsősoron felmentem a kilátópontig.
Itt ilyen kilátás fogadott. (Meg egy pad kipihenni a lépcsőmászást.)
Innen a k3 jelzést követve, kövek között taposva, de viszonylag kényelmesen el lehetett érni a Baradla-tetőt. Az biztos, hogy ez a tető, mert, ahogy a koordináta (meg a GPS) is adja, ott van a csúcskő. (Ember legyen a talpán, aki azt meglátja a bozótosban.)
Én bemásztam a dzsumbujba, és tényleg ott volt a - hagyományos - csúcskő. A nagy keresgélés miatt a szokásos QTH-fénykép el is maradt. De két sávon bő 50 perc rádiózás során 43 QSO-t nyugtáztam (köztük 4 HA).


Bontás után a k3-on továbbhaladva visszatértem a szállásra. Még világos volt ugyan, de a harmadik csúcsot már nem vállaltam be. Korábban, pl. a nyári időszakban minden további nélkül bevállalható, még úgy is, hogy mindhárom csúcsról ugyanazon az úton kell fel- és lemenni. (A hegytetők között "átjárás" nincs. A közutakról való letérés után mind a 3 "tető"-re mintegy 40-50 perc alatt fel lehet érni. (1,5-2 km)


Utolsó módosítás: 2024-10-22 08:27